Mielenosoitus tekijänoikeuslakia vastaan
Tekijänoikeuslakia vastaan järjestetään mielenosoitus tiistaina 4.10.2005 kello 13 eduskunnan edessä. Mielenosoituksessa vaaditaan nykymuotoisen tekijänoikeuslakiesityksen hylkäämistä.
Mielenosoitusta järjestämässä on ennennäkemättömän laaja poliittinen rintama. Mukana ovat muun muassa kaikki historiallisesti merkittävimmät poliittiset nuorisojärjestöt: Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto, Vasemmistonuoret, Sosiaalidemokraattiset Nuoret, Kokoomusnuoret, Suomen Keskustanuoret ja Liberaalinen nuorisoliitto. Viimeistään nyt pitäisi olla selvää, että väitteet "masinoinneista" voidaan unohtaa.
Tekijänoikeuslakiesitys läpäisi torstaina eduskunnan ensimmäisen käsittelyn, jossa päätettiin lain sisältö. Tiistaina alkavassa toisessa käsittelyssä päätetään lain hyväksymisestä tai hylkäämisestä.
Lähde: http://www.masinointi.org/2005/09/30/lehdistotiedote/ ja http://www.masinointi.org/
Tiedote mielenosoituksesta tekijänoikeuslakia vastaan
Järjestämme tiistaina 4.10.2005 klo 13 mielenosoituksen tekijänoikeuslakia vastaan eduskunnan edessä. Kutsumme asiasta kiinnostuneita kansanedustajia ja tiedotusvälineiden edustajia tulemaan paikalle keskustelemaan kanssamme ehdotetusta tekijänoikeuslaista ja siitä mihin suuntaan yhteiskuntaamme pitäisi tekijänoikeuksien kohdalla kehittää.
Ehdotetun tekijänoikeuslain ongelmat
Tekijänoikeuslain keskeisimmät ongelmakohdat ovat sen tuottajalähtöisyydessä, monimutkaisuudessa ja puutteellisessa valmistelussa. Laki laajentaa tuottajien oikeuksia huomattavasti ja teknisten suojakeinojen kohdalla arvaamattomasti. Kuluttajan asemaa ei ole mietitty riittävästi, vaikka se on tekijänoikeuden kohdalla poikkeuksellisen olennainen.
Laissa on ongelmia niin paljon, että niiden luetteleminen lyhyesti on hankalaa. Oleellisimmat ongelma laissa ovat sananvapauden vastainen kielto levittää tietoa kopiosuojauksien purkamisesta, kopiosuojauksien purkamisen ja siihen kykenevien ohjelmistojen levittämisen kielto ja ETA-alueen ulkopuolella julkaistujen tuotteiden myyntikielto Suomessa.
Lakia on hankalaa ymmärtää, jopa asiantuntijat ja lakia valmistelleet tahot ovat sekaisin ja erimielisiä siitä, kuinka lakia pitäisi tulkita. Laki haittaa erityisesti avoimen lähdekoodin ohjelmistoja, kuten Linuxia. Lain valmisteluprosessi on nostattanut kansalaisten keskuudessa vastalausemyrskyn, joka ei kuitenkaan ole vaikuttanut mitenkään hallituksen toimintaan. Kun lakia on lisäksi lähes mahdoton valvoa, on lopputulos kestämätön.
Vaatimuksemme
Vaadimme eduskunnan hylkäävän nykyisen ehdotuksen uudeksi tekijänoikeuslaiksi ja aloittavan lain valmistelun puhtaalta pöydältä. Lain valmistelussa tulee kiinnittää huomiota myös kuluttajien oikeuksiin. Lainsäädäntö pitää valmistella ja käsitellä paremman hallintotavan mukaisesti ottaen myös perustuslain kansalaisille takaamat perusoikeudet kuten sananvapauden huomioon.
Sivistysvaliokunta sivuutti perustuslakivaliokunnan huomiot lain ongelmista. Vaadimme sivistysvaliokuntaa perustelemaan, minkä takia perustuslakivaliokunnan kantaa ei huomioitu laissa ollenkaan. Vaadimme myös päättäjiä selventämään, kuinka sananvapauden ja muiden perustuslaillisten oikeuksien on tarkoitus toteutua Suomessa, jos perustuslakivaliokunnan muutosvaatimuksia lakeihin pidetään vain ohjeellisina kansanedustajien voidessa sivuuttaa ne "hankalina" tarvittaessa.
Vaadimme kulttuuriministeri Tanja Karpelalta selvitystä siitä, minkä takia kuluttajien etujärjestöjen kuten Kuluttajaviraston ja lukuisien kansalaisjärjestöjen mielipiteitä ei eduskunnassa lakia valmisteltaessa kuultu riittävästi, eikä noteerattu lakialoitteessa. Vaadimme myös selvitystä, minkä takia opetusministeriö on valmistellut lain niin puutteellisesti, että se sisältää lukuisia ristiriitoja ja epäselvyyksiä.
Eritoten toivoisimme kansanedustajien perustelevan, minkä takia kansalaisten laajamittainen herääminen heikkolaatuisen ja vinoutuneen lakiesityksen läpimenoon tulkitaan kansanedustajien "terrorisoimiseksi".
Edustuksellisen ja keskustelevan demokratian hengessä vaadimmekin eri kansanedustajien sekä puolueiden viimeistään nyt perustelevan kantansa ja osoittavan ymmärtävänsä monimutkaiseen tekijänoikeuslakiin liittyvät aspektit. Mikäli he aikovat äänestää uuden lain puolesta, toivomme heidän julkisesti perustelevan kantansa ja vastaavan kysymyksiimme.
Helsingissä 30.9.2005
